LG Laptop Replacement 15.6 Inch LCD Laptop Screen LED Monitor LP156WF6-SPP2
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : LG Display
Model Number : LP156WF6-SPP2
Place of Origin : China
MOQ : 2 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
Model : LP156WF6-SPP2 (LGD0570)
Diagonal Size : 15.6 inch
Pixel Format : 1920(RGB)×1080 [FHD] 141PPI
Active Area : 344.16(H)×193.59(V) mm
Outline Dim. : 359.5(H)×223.8(V)×3.2(D) mm
Bezel Area : 347.45(H)×196.8(V) mm
Form Style : Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm)
Designed For : Laptop / Industrial / Medical Imaging / Digital Signage
Contact Now
For LG Laptop Replacement 15.6 inch LCD Screen Display LED Monitor LP156WF6-SPP2
LP156WF6-SPP2 Product details :
LG Display LCD Screen LP156WF6-SPP2
Manufacturer LG Display
Model Name LP156WF6-SPP2 (LGD0570)
Screen Size 15.6 inch
Screen type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 1920(RGB)×1080 [FHD] 141PPI
Pixel configuration RGB vertical bar
Display size 344.16 × 193.59 mm (H×V)
physical dimension 359.5 × 223.8 × 3.2 mm (H×V×D)
Visual size 347.45 × 196.8 mm (H×V)
Surface treatment Matte
Brightness (cd/m²) 300 (Typ.)
Contrast 700: 1 (Typ.) [Transmission]
Best angle Full view
Optical mode IPS, normally black display, transmissive
Viewing angle 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10)
responding speed 25 (Typ.)(Tr+Td) ms
Number of colors 262K, 72% NTSC
Backlight type WLED, 12K hours, with LED driver
Appearance style Thin screen (PCBA straight, thickness ≤3.2mm)
Refresh rate 60Hz
signal system eDP (2 Lanes), HBR1 (2.7G/lane), Connector, 30 pins
Supply voltage 3.3V (Typ.)
Maximum rating Storage temperature: -20 ~ 60 °C Working temperature: 0 ~ 50 °C