NV116WHM-N43 11.6 inch Laptop LCD Screen For Dell Chromebook 11 3189
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : BOE
Model Number : NV116WHM-N43
Place of Origin : China
MOQ : 2 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
Model : NV116WHM-N43
Diagonal Size : 11.6 inch
Pixel Format : 1366(RGB)×768 [WXGA] 135PPI
Active Area : 256.125(H)×144(V) mm
Outline Dim. : 278(H)×168(V)×3(D) mm
Operating Mode : ADS, Normally Black, Transmissive
Form Style : Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm)
Designed For : Laptop
Contact Now
NV116WHM-N43 Product details :
BOE LCD SCREEN NV116WHM-N43
Manufacturer BOE
Model Name NV116WHM-N43
Screen Size 11.6 inch
Screen Type LCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Number 1366(RGB)×768 (WXGA) 135PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 256.125 × 144 (H×V)
Outline(mm) 278 × 168 × 3 (H×V×D)
Treatment Antiglare
Luminance 220 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 800 : 1 (Min.) (TM)
Viewing Angle 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10)
Response 30 (Typ.)(G to G) ms
Good View at Symmetry
Work Mode ADS, Normally Black, Transmissive
Color Depth 262K 45% NTSC
Backlight 9S4P WLED , 15K hours , With LED Driver
Outline Shape Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm)
Used for Laptop
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type eDP (2 Lanes) , eDP1.2 , Connector 30 pins
Voltage Supply 3.3V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
NV116WHM-N43 Our Services:
We are China's largest wholesaler of Laptop LCD screens from 7inch to 17.3 inch.
Sizes: 8.9", 9.7”, 10.1", 11.6”, 12.1", 13.3", 14.0", 14.1", 15.0", 15.4”, 15.6", 16.0”, 17.0", 17.3"
Resolutions: XGA, WXGA, WXGA HD, WXGA+, WXGA++, WSVGA, WUXGA, WUXGA+, WUXGA++, Full-HD
Backlight types:1, LED, 2 CCFL
NV116WHM-N43 Why choose us?
♥ Solve your problems within 24 hours
♥ Very strict quantity control for each step
♥ Professional technology team and sale team
♥ Satisfactory pre-sale service & after-sale services
♥ 12 months warranty and free replacement within warranty period
NV116WHM-N43 Shippment & Packing
NV116WHM-N43 Standard packing:
NV116WHM-N43 Shipping:
We offer as many shipping option as possible, including DHL, UPS, EMS, Fedex and TNT, ect.
NV116WHM-N43 FAQ:
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of NV116WHM-N43 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: I do not find the LCD I am looking for in the website, what should I do ?
A: You can give us some pictures,we have a lot of LCD out of shelves.
Q: How long will I receive my goods of NV116WHM-N43 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: How to make payment for BOE NV116WHM-N43 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Wholesale NV116WHM-N43 11.6 inch Laptop LCD Screen For Dell Chromebook 11 3189 from china suppliers
NV116WHM-N43 11.6 inch Laptop LCD Screen For Dell Chromebook 11 3189 Images