AUO M255UW01 V0 LCD Laptop Screen 1920x1200 WUXGA 88PPI 30 Pins Connector
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : AUO
Model Number : M255UW01 V0
Place of Origin : China
MOQ : 2 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
Manufacturer : AUO
Model Name : M255UW01 V0
screen size : 25.5 inch
Resolution : 1920(RGB)×1200, WUXGA, 88PPI
Display size : 550.08(W)×343.8(H) mm
Brightness : 450 cd/m² (Typ.)
Display Colors : 16.7M 92% NTSC
Apply to : Desktop
Contact Now
AUO M255UW01 V0 1920*1200 Desktop LCE SCREEN
Product details :
AUO LCD SCREEN M255UW01 V0
Panel Brand AUO
Panel Model M255UW01 V0
Panel Size 25.5"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 550.08(W)×343.8(H) mm
Bezel Opening 554.1(W)×347.8(H) mm
Outline Size 582(W)×375.6(H) mm
Surface Antiglare, Hard coating (3H)
Brightness 450 cd/m² (Typ.)
View Direction Symmetry
Contrast Ratio 2000:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode AHVA, Normally Black, Transmissive
Response Time 8 (Typ.)(G to G); 12 (MPRT)
Display Colors 16.7M 92% NTSC
Lamp Type 8 pcs CCFL , With Inverter
Frequency 60Hz
Designed For Desktop Monitor
Touch Screen Without
Panel Weight 3.43Kgs (Typ.)
Signal Interface LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Input Voltage 12.0V (Typ.)
Environment Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
AUO M255UW01 V0 1920*1200, WUXGA, 88PPI 30 pins Connector LCD SCREEN
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
FAQ :
Q: Do you accept sample orders of M255UW01 V0 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Q: Can I pay my order of M255UW01 V0 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Q: How long will I receive my goods M255UW01 V0 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Attention:
1.Tell us the LCD model name in your hand now ,such as : NV156FHM-A11
2.Tell us your laptop name , such as : dv6000 ,G480, if you don't have the LCD model.
3.Please check the LCD screen size and resolution.
4.Please check the signal interface (14pin, 20pin, 30pin(S M L) ,40pin(S,M,L), 50pin ) and position.
Shipping and Package :
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
Product Tags:
WUXGA LCD Laptop Screen
M255UW01 V0 LCD Laptop Screen
88PPI LCD Laptop Screen
Wholesale AUO M255UW01 V0 LCD Laptop Screen 1920x1200 WUXGA 88PPI 30 Pins Connector from china suppliers
AUO M255UW01 V0 LCD Laptop Screen 1920x1200 WUXGA 88PPI 30 Pins Connector Images