AUO 17.3 Inch LCD Laptop Screen B173RW01 V2 HW5A 1600X900 40 Pins Connector
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : AUO
Model Number : B173RW01 V2 HW5A
Place of Origin : China
MOQ : 2 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
Model Name : B173RW01 V2 HW5A
Diagonal Size : 17.3 inches
Resolution : 1600(RGB)×900 [HD+] 106PPI
Display Area : 382.08 × 214.92 mm (H×V)
Viewing Angle : 45/45/15/35 (Typ.) (CR≥10)
Display Colors : 262K , 60% NTSC
Contact Now
AUO 17.3 inch B173RW01 V2 HW5A 1600X900 Laptop Screen
Product details :
AUO LCD Screen B173RW01 V2 HW5A
Panel Brand AUO
Panel Model B173RW01 V2 HW5A
screen size 17.inch
Panel Type LCM, a-Si TFT-LCD
Pixel configuration RGB vertical bars
Display size 382.08 × 214.92 mm (H×V)
visible size 385.48 × 218.32 mm (H×V)
physical dimension 398.1 × 232.8 × 5.8 mm (H×V×D)
surface Antiglare, Hard coating (3H)
Brightness (cd/m²) 220 (Typ.)
Contrast Ratio 400 : 1 (Typ.) [Transmission]
responding speed 2/6 (Typ.)(Tr/Td) ms
display mode TN,Normally White ,Transmissive
Number of colors 262K , 60% NTSC
Touch Screen Without
Application Laptop
Shape Style Wedge (PCBA Bent, T≥5.2mm)Ap
Backlight type WLED , 10K hours, with LED driver
signal system LVDS (2 ch, 6-bit) , 40 pins Connector
Supply voltage 3.3V (Typ.)
Environment Storage temperature: -20 ~ 60 °C Operating temperature: 0 ~ 50 °C
AUO 17.3 inch B173RW01 V2 HW5A 1600X900 40 pins Connectorlaptop lcd screen Monitor lcd panel
Why Choose Us :
We have been engaged in LCD/LED screen product sales for many years.
We offer many brands and variety models of LCD/LED screen.
As a company, we are organized around best-known brands:
SHARP, MITSUBSHI, NEC, OPTREX, KYOCERA,AUO, CMO, INNOLUX,Samsung, LG-Philps.
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Please let us know your requirements on panels
1), Size
2), Resolution
3), Brightness/Luminance
4), Viewing Angle
5), Light Source
6), Signal Interface: LVDS or eDP or V-by-One
or tell us the exact model # for reference.
Please Note:
Reminder :
Customs in the destination Customs , It depends the laws in the destination country .
FAQ:
Q: Can you test the lcd panel B173RW01 V2 HW5A before shipping ?
A: Yes , of course , don't worry , our item was tested ok before shipping .
Q: Do you accept the sample order B173RW01 V2 HW5A ?
A: Yes , sample order is welcome.
Q: Can you declared low value of my order B173RW01 V2 HW5A ?
A: Yes , we can , you can tell us before shipping .
Q: How long the warranty of lcd B173RW01 V2 HW5A ?
A: 90 days .
About Product:
Before order:
About item and shipping price:
Warranty & Maintenance:
Shipping and Package :
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
Product Tags:
Antiglare LCD Laptop Screen
AUO 17.3 Inch LCD Laptop Screen
1600X900 laptop lcd panel
Wholesale AUO 17.3 Inch LCD Laptop Screen B173RW01 V2 HW5A 1600X900 40 Pins Connector from china suppliers
AUO 17.3 Inch LCD Laptop Screen B173RW01 V2 HW5A 1600X900 40 Pins Connector Images