24inch M240HTD01.0 LCD Laptop Screen 1920X1080 FHD 91PPI LCD Monitor
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : AUO
Model Number : M240HTD01.0
Place of Origin : China
MOQ : 2 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
Model Name : M240HTD01.0
Diagonal Size : 24inches
Resolution : 1920(RGB)×1080, FHD, 91PPI
Display Area : 531.36(W)×298.89(H) mm
Viewing Angle : 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Display Colors : 16.7M 72% NTSC
Contact Now
AUO 24inch M240HTD01.0 1920*1080, FHD, 91PPI LCD screen
Product details :
AUO LCD SCREEN M240HTD01.0
Panel Brand AUO
Panel Model M240HTD01.0
Panel Size 24.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Bezel Opening 535.36(W)×302.9(H) mm
Outline Size 559(W)×324.2(H) ×17(D) mm
Surface Antiglare, Hard coating (3H)
Brightness 300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 3.5/1.5 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors 16.7M 72% NTSC
Lamp Type 19S4P WLED , 30K hours , Without Driver
Designed For Desktop Monitor
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Panel Weight 3.05Kgs (Typ.)
Signal Interface LVDS (2 ch, 8-bit) , 41 pins Connector
Input Voltage 5.0V (Typ.)
Environment Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
24inch M240HTD01.0 1920*1080, FHD, 91PPI TN, Normally White, Transmissive LCD monitor
Why Choose Us :
We have been engaged in LCD/LED screen product sales for many years.
We offer many brands and variety models of LCD/LED screen.
As a company, we are organized around best-known brands:
SHARP, MITSUBSHI, NEC, OPTREX, KYOCERA,AUO, CMO, INNOLUX,Samsung, LG-Philps.
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Please let us know your requirements on panels
1), Size
2), Resolution
3), Brightness/Luminance
4), Viewing Angle
5), Light Source
6), Signal Interface: LVDS or eDP or V-by-One
or tell us the exact model # for reference.
Please Note:
Reminder :
Customs in the destination Customs , It depends the laws in the destination country .
FAQ:
Q: How to make payment of M240HTD01.0 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: If I place order now,when will you ship the goods of M240HTD01.0 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: How long will I receive my goods M240HTD01.0 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90 days warranty .
About Product:
Before order:
About item and shipping price:
Warranty & Maintenance:
Shipping and Package :
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
Product Tags:
24inch LCD Laptop Screen
LCD Laptop Screen Antiglare
FHD 91PPI Laptop LCD monitor
Wholesale 24inch M240HTD01.0 LCD Laptop Screen 1920X1080 FHD 91PPI LCD Monitor from china suppliers
24inch M240HTD01.0 LCD Laptop Screen 1920X1080 FHD 91PPI LCD Monitor Images