55 Inch LCD Splicing Screen LCD Video Wall DV550FHM-NV6
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : BOE
Model Number : DV550FHM-NV6
Place of Origin : China
MOQ : 2 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
Model Name : DV550FHM-NV6
Screen Size : 55 inches
Pixel Number : 1920(RGB)×1080(FHD) 40PPI
Active Area(mm) : 1209.6 × 680.4 (H×V) mm
Outline(mm) : 1211.3 × 682.1 × 57.1 (H×V×D) mm
Patchwork : 1.7 mm (active to active seam)
Luminance : 700 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio : 1200:1 (Typ.) (transmission)
Contact Now
Product details :
BOE LCD SCREEN DV550FHM-NV6
manufacturer BOE
Model Name DV550FHM-NV6
screen size 55.0 inch
Screen type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 1920(RGB)×1080(FHD) 40PPI
Pixel configuration RGB vertical bars
Display size 1209.6 × 680.4 (H×V) mm
physical dimension 1211.3 × 682.1 × 57.1 (H×V×D) mm
surface treatment Matte (Haze 25%), Hard coating (3H)
Brightness 700cd/m² (Typ.)
Contrast 1200:1 (Typ.) (TM)
Best angle Full view
Optical mode ADS, Normally Black, Transmissive
Viewing angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Responding time 8 (Typ.)(G to G) ms
Number of color 16.7M , 72% NTSC
Backlight type WLED , with LED driver
Apply to multi-screen
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
signal system LVDS (2 ch, 8-bit) , 51 pins
Supply voltage 12.0V (Typ.)
Maximum rating Storage temperature: -20 ~ 60 °C Operating temperature: 0 ~ 50 °C
BOE DV550FHM-NV6 Optical Features
Basic Information : Luminance Work Mode Contrast Ratio
700 cd/m² (Typ.) ADS, Normally Black, Transmissive 1200:1 (Typ.) (Transmissive)
Good View at Viewing Angle Response Time
Symmetry 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) 8 (Typ.)(G to G) (ms)
Dispaly Color : Color Temperature: Support Color Color Coordinate
9969K 16.7M (8-bit) X:0.280; Y:0.290
1931 Color Gamlt : NTSC Ratio sRGB Coverage Adobe RGB Coverage
73% 96% 75%
DCI-P3 Coverage Rec.2020 Coverage Remarks
76% 55% sRGB (Rec.709, BT.709), Rec.2020 (BT.2020)
White Uniformity : 1.18 (Typ.)(41 points)
Performance : 3D Technology Outdoor Visibility Reflectance
- Sunlight Readable -
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,