LTN150PG-L02 LCD Screen 15.0 inch LCD display TFT Module
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Samsung
Model Number : LTN150PG-L02
Place of Origin : China
MOQ : 1 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
Model P/N : LTN150PG-L02
Diagonal Size : 15.0"
Resolution : 1400(RGB)×1050, SXGA+ 116PPI
Active Area : 304.5(W)×228.375(H) mm
Outline Dim. : 317.3(W)×242.1(H)×6(D) mm
Application : Laptop
Interface Type : LVDS (2 ch, 6-bit), 30 pinsConnector
Viewing Angle : 60/60/45/45 (Min.)(CR≥10)
Contact Now
LTN150PG-L02 Product details :
Brand Samsung
Model P/N LTN150PG-L02
Diagonal Size 15.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Bezel Opening 307.7(W)×231.5(H) mm
Outline Size 317.3(W)×242.1(H)×6(D) mm
Surface Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H)
Brightness 200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 300:1 (Min.) (TM)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Best View on 6 o'clock
Response Time 10/15 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors 262K 44%NTSC
Lamp Type 1 pcsCCFL, 15K hours, With Inverter
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Shape Style Wedge (PCBA Bent, T≥5.2mm)
Application Laptop
Signal Interface LVDS (2 ch, 6-bit), 30 pinsConnector
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Environment Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -25 ~ 60 °C
LTN150PG-L02 Friendly Reminder :
LTN150PG-L02 Shippment & Packing
LTN150PG-L02 Delivery time is approx:
United States / United Kingdom / Australia 7-14 working days.
Canada 7-25 working days.
France / Spain / Germany may take 7-20 working days.
Eastern Europe may take up to 16-30 working days.
Italy / Brazil / South America may take up to 30-50 working days.
Shipped by DHL Express (Need 3-6 working days to arrive)
LTN150PG-L02 Return & Warranty:
LTN150PG-L02 FAQ:
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Q: Can You declare my order of LTN150PG-L02 to a lower price in commercial invoice for customs ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: Can I pay my order of LTN150PG-L02 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: How can I trace my order of LTN150PG-L02 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Wholesale LTN150PG-L02 LCD Screen 15.0 inch LCD display TFT Module from china suppliers
LTN150PG-L02 LCD Screen 15.0 inch LCD display TFT Module Images