Size 15.6 inch B156HAN02.5 LCD Screen with notebook
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : AUO
Model Number : B156HAN02.5
Place of Origin : China
MOQ : 10pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
Model Name : B156HAN02.5
Diagonal Size : 15.6''
Display Area : 344.16(Horizontal)×193.59(Vertical) mm
Resolution : 1920(RGB)×1080 FHD 141PPI
Contrast Ratio : 700:1 (Typ.) (Transmission)
Viewing Angle : 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Contact Now
B156HAN02.5 LCD Panel Product details :
AUO LCD SCREEN B156HAN02.5
brand AUO
Model Name B156HAN02.5
screen size 15.6 inch
Screen type LCM, a-Si TFT-LCD
Pixel arrangement RGB vertical bar
Display size 344.16(Horizontal)×193.59(Vertical) mm
physical dimension 350.66 × 206.84 × 5.4 mm (H×V×D)
Surface treatment Matte
Display brightness 220 (Typ.)
Contrast 700: 1 (Typ.) [Transmission]
Optical mode AHVA, normally black display, transmissive
responding 25 (Typ.)(Tr+Td) ms
Support color 262K, 46% NTSC
Backlight type WLED, 15K hours, with LED driver
Screen weight Thin screen (PCBA bending, thickness ≤3.0mm)
Apply to notebook
Refresh rate 60Hz
Interface Type eDP (2 Lanes), eDP1.2, connector, 40 pins
Supply voltage 3.3V (Typ.)
Application Environment Storage temperature: -20 ~ 60 °C Working temperature: 0 ~ 50 °C
B156HAN02.5 LCD Module Reminder:
Product Information:
Order Processing Time:
Your order will be processed and shipped out within 2-7 working days from the date of purchase.
Arrival Time:
Shipping Method:
B156HAN02.5 LCD Panel Shipping and Package :
B156HAN02.5 LCD Module Return Policy:
Return Conditions:
Refund or Replacement:
Upon receipt of the returned item, we will inspect it to ensure it meets our return conditions.
Depending on the circumstances, we will offer a partial or full refund or a replacement at our cost.
Contact Us:
B156HAN02.5 LCD Panel FAQ :
Q: How can I trace my order of B156HAN02.5 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of B156HAN02.5 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: Do you accept sample orders of B156HAN02.5 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Q: Can I pay my order of B156HAN02.5 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
B156HAN02.5 LCD Module Contact Us:
Wholesale Size 15.6 inch B156HAN02.5 LCD Screen with notebook from china suppliers
Size 15.6 inch B156HAN02.5 LCD Screen with notebook Images