10.1 Inch 1280x800 TFT LCD Screen Display Panel B101EW05 V2 For Tablet
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : AUO
Model Number : B101EW05 V2
Place of Origin : China
MOQ : 2 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
Model P/N : B101EW05 V2
Diagonal Size : 10.1"
Resolution : 1280(RGB)×800, WXGA, 149PPI
Active Area : 216.96 × 135.6 mm (H×V)
Bezel Opening : 220.76 × 139.00 mm (H×V)
Outline Size : 229.46 × 149.2 × 5.2 mm (H×V×D)
Brightness : 350 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio : 1300:1 (Typ.) (TM)
Display Colors : 262K , 45% NTSC
Application : Pad & Tablet
Contact Now
10.1 inch 1280x800 TFT LCD B101EW05 V2 for Tablet LCD SCREEN
B101EW05 V2 Product details :
AUO LCD SCREEN B101EW05 V2
Panel Brand AUO
Panel Model B101EW05 V2
Panel Size 10.1"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 216.96 × 135.6 mm (H×V)
Surface Hard coating (3H), reflectivity 1.5% (Typ.)
Brightness 350 (Typ.)
Contrast Ratio 1300 : 1 (Typ.)
View Direction Symmetry
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode MVA, Normally Black, Transmissive
Response Time 25(Typ.)(Tr+Td)
Display Colors 262K , 45% NTSC
Lamp Type WLED , 15K hours , With LED Driver
Frequency 60Hz
Designed For Pad & Tablet
Touch Panel Without
Panel Weight 180g (Max.)
Signal Interface LVDS (1 ch, 6-bit) , 40 pins , terminal
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Environment Storage temperature: -20 ~ 60 °C Operating temperature: 0 ~ 50 °C