55.0inch Video Wall Splicing Screen Thin Bezel Monitor LD550DUN-ZMA4
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : LG Display
Model Number : LD550DUN-ZMA4
Place of Origin : China
MOQ : 2 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
Model P/N : LD550DUN-ZMA4
Diagonal Size : 55"
Resolution : 1920(RGB)×1080, FHD 40PPI
Active Area : 1209.6(W)×680.4(H) mm
Bezel Opening : 1209.9(W)×680.7(H) mm
Outline Size : 1213.4(W)×684.2(H) ×57.6(D) mm
Brightness : 500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio : 1200:1 (Typ.) (TM)
Videowall Seam : 3.8 mm (active to active seam)
Application : Video Wall
Contact Now
55.0 inch LCD panel display LD550DUN-ZMA4 1920*1080 51pin for Video Wall
LD550DUN-ZMA4 Product details :
LG Display LCD Screen LD550DUN-ZMA4
manufacturer LG Display
Model P/N LD550DUN-ZMA4
Diagonal Size 55"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Surface Antiglare (Haze 28%), Hard coating (2H)
Brightness 500 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10)
Display Mode S-IPS, Normally Black, Transmissive
Best View on Symmetry
Response Time 8 (Typ.)(G to G)
Display Colors 16.7M/1.06B 72% NTSC
Lamp Type WLED , 60K hours , With LED Driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Application Video Wall
Signal Interface LVDS (2 ch, 8/10-bit) , 51 pins Connector
Input Voltage 12.0V (Typ.)
Environment Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
LD550DUN-ZMA4 Before you buy:
LD550DUN-ZMA4 Payment:
We accept payment via PayPal ( All credit cards must be paid via PayPal )
LD550DUN-ZMA4 Shippment & Packing
LD550DUN-ZMA4 About item and shipping price:
LD550DUN-ZMA4 Return:
Return is accepted within 30 days after receiving of the item.
LD550DUN-ZMA4 FAQ:
Q: How long will I receive my goods LD550DUN-ZMA4 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of LD550DUN-ZMA4 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: Can You declare my order of LD550DUN-ZMA4 to a lower price in commercial invoice for customs ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Product Tags:
55.0inch Video Wall Splicing Screen
Thin Bezel Video Wall Splicing Screen
LD550DUN-ZMA4 Thin Bezel Monitor
Wholesale 55.0inch Video Wall Splicing Screen Thin Bezel Monitor LD550DUN-ZMA4 from china suppliers
55.0inch Video Wall Splicing Screen Thin Bezel Monitor LD550DUN-ZMA4 Images