HSD070IDW1-E11 7.0 Inch LCD Screen Display Panel For Automotive Display
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : HannStar
Model Number : HSD070IDW1-E11
Place of Origin : China
MOQ : 2 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
Model Name : HSD070IDW1-E11
Diagonal Size : 7.0"
Resolution : 800(RGB)×480, WVGA 134PPI
Active Area : 153.6(W)×86.64(H) mm
Bezel Opening : 156.0(W)×90.1(H) mm
Outline Dim. : 164.9(H)×100(V)×6(D) mm
Luminance : 450 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio : 500:1 (Typ.) (TM)
Weight : 170g (Typ.)
Designed For : Automotive Display
Contact Now
HSD070IDW1-E11 7.0 inch 800*480 Resolution LCD PANEL DISPLAY for Automotive Display
HSD070IDW1-E11 Product details :
HannStar LCD Screen HSD070IDW1-E11
Panel Brand HannStar
Model P/N HSD070IDW1-E11
Diagonal Size 7.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 450 cd/m² (Typ.)
View Direction 6 o'clock
Response Time 5/20 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle 75/75/60/70 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode TN, Normally White, Transmissive
Support Color 262K/16.2M 50% NTSC
Light Source WLED [3S9P] , 20K hours , W/O Driver
Weight 170g (Typ.)
Frame Rate 60Hz
Touch Panel Without
Interface Type TTL (1 ch, 6/8-bit) , 60 pins FPC
Power Supply 3.3/10/15/-7V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)