15.6 inch Laptop LCD Screen Display Panel For Acer Nitro 5 LM156LF2F03 144HZ EDP 40Pins 1920X1080 FHD
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : PANDA
Model Number : LM156LF2F03
Place of Origin : China
MOQ : 1 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
Model P/N : LM156LF2F03
Diagonal Size : 15.6"
Resolution : 1920(RGB)×1080, FHD 141PPI
Active Area : 344.16(W)×193.59(H) mm
Outline Dim. : 350.66 × 216.245 × 3.2 (H×V×D)
Contrast Ratio : 1200 : 1 (Typ.) (TM)
Outline Shape : Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm)
Used for : Laptop / Gaming
Contact Now
LM156LF2F03 Product details :
PANDA LCD Screen LM156LF2F03 (NCP004D)
Manufacturer PANDA
Model LM156LF2F03 (NCP004D)
Diagonal Size 15.6 inch
Type Oxide TFT-LCD, LCM
Pixel Format 1920(RGB)×1080 [FHD] 141PPI
Configuration RGB Vertical Stripe
Active Area 344.16(H)×193.59(V) mm
Outline Dim. 350.66(H)×216.245(V)×3.2(D) mm
Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 250 cd/m² (Typ.)
View Direction Symmetry
Response Time 25 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode FFS, Normally Black, Transmissive
Support Color 16.7M 45% NTSC
Light Source WLED , 15K hours , With LED Driver
Form Style Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm)
Designed For Laptop / Gaming
Frame Rate 144Hz
Touch Panel Without
Interface Type eDP (4 Lanes) , eDP1.3 , HBR1 (2.7G/lane) , 40 pins Connector
Power Supply 3.3V (Typ.)
Environment Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
LM156LF2F03 Quality:
We sell brand-original, undamaged, no dead pixels screen.
We test all of them to make sure their quality and make sure you are satisfied with them.
LM156LF2F03 Exchange :
You can exchange a new one without any reasons in 7 days,counting from the shipping day.
We will Not be responsible for the cost incurred shipping products.
LM156LF2F03 Shipping and Package :
LM156LF2F03 Shipment:
Usually items will be sent within 24 hours after we received a verified payment.
When you receive your goods, please check if the units are in good condition.
Free shipping by China Post takes 7 - 30 days.
Send by HK post takes 5 - 20 days
Send by DHL, Fedex, UPS takes 3-5 days.
If you need the item in a hurry, please choose Express instead of China Post.
We can provide one-day shipping to USA by Express if you need.
Any Taxes or duties will be charged on your own if it occured.
LM156LF2F03 FAQ:
Q: How long will I receive my goods LM156LF2F030 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Q: Can You declare my order of LM156LF2F03 to a lower price in commercial invoice for customs ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: Can I pay my order of LM156LF2F03 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Wholesale 15.6 inch Laptop LCD Screen Display Panel For Acer Nitro 5 LM156LF2F03 144HZ EDP 40Pins 1920X1080 FHD from china suppliers
15.6 inch Laptop LCD Screen Display Panel For Acer Nitro 5 LM156LF2F03 144HZ EDP 40Pins 1920X1080 FHD Images